28wycLiczna grupa słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu wzięła udział w wycieczce do Czeskiej Szwajcarii, która odbyła się w dniach 13 - 15.05.2019.

Po perturbacjach organizacyjnych i niesprzyjających warunkach pogodowych wyruszyliśmy spod Opery Śl. o godz. 6.00 pod opieką pilota Jacka Borkowskiego, który swym optymizmem, poczuciem humoru, wiedzą i świetnymi pomysłami dotyczącymi realizacji programu wycieczki wprowadził dobry nastrój wśród uczestników.
Od przyjazdu do Zgorzelca mieliśmy słoneczną pogodę, a deszczyk, który nam towarzyszył podczas podróży po wyjściu z autokaru "znikał" i nie musieliśmy używać parasoli. Musiałem rozpocząć od tego opisu aby pokazać, że dla wytrwałych i chętnych poznania "świata" czekała nagroda w postaci pięknych widoków w Czeskiej Szwajcarii oraz miłej atmosfery stworzonej przez uczestników, a także dobrej pogody.

Zwiedziliśmy urodziwy Budziszyn z pięknym Rynkiem i zabytkami jak : Stare Miasto, Bogata wieża, katedra św. Piotra i most nad Sprewą. Pojechaliśmy do miasteczka Konigstein z historyczną twierdzą, spacerowaliśmy po zespole parkowo-pałacowym w Pilnitz, zwiedziliśmy miasto Pirna z kościołem Mariackim, Domem Canaletta, ratuszem oraz kolejny spacer po urokliwym uzdrowisku Bad Schangau. W trzecim dniu zwiedzaliśmy Park Narodowy "Czeska Szwajcaria", gdzie jedna grupa weszła szlakiem turystycznym aby zobaczyć Bramę Pravcicka (największy skalny łuk w Europie), a druga spłynęła tratwami rzeką Kamienica wzdłuż pięknego wąwozu. Następnie pojechaliśmy do Deciny aby zwiedzić urokliwe miasteczko z pięknym zamkiem. Po czasie wolnym i dobrym czeskim piwie wyruszyliśmy do Bytomia gdzie dotarliśmy o godz. 23.00 pod Operę Śląską.

Ciekawostką i frajdą dla uczestników był fakt, że wracaliśmy w strugach deszczu aby już pod Operą deszcz ustąpił jak za zaczarowaną różdżką. Dziękuję koleżankom i kolegom za wspólną przygodę i miłe spędzenie wspólnego pobytu oraz wspaniałą atmosferę podczas wieczorów integracyjnych w jadalni Hotelu Nowotel w Zgorzelcu i podczas podróży w autokarze. Ponadto dziękuję pilotowi panu Jackowi za fachowe prowadzenie grupy "młodzieży" studenckiej i kierowcy panu Rafałowi za bezpieczną jazdę.

Zobacz zdjęcia z wycieczki autorstwa Danuty Moczulskiej-Sądaj w naszej Galerii 2.

Z pozdrowieniami Jan Cieplinski