Początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny to chyba najbardziej wyczekiwany moment w roku. Robi się coraz cieplej, dni robią się coraz dłuższe, a drzewa zaczynają się zielenić. Wszyscy, którzy mają dość śniegu, mrozu i krótkich dni, wypatrują z niecierpliwością tego czasu. 21 marca 2017 rozpoczęła się wiosna kalendarzowa. A czym różni się początek wiosny kalendarzowej od astronomicznej? Ma to związek z ruchem Słońca. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego (najdłuższego dnia roku). Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, a wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na równiku niebieskim. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana jest początkiem wiosny astronomicznej.

Życzymy wszystkim naszym Słuchaczom i Sympatykom Uniwersytetu wielu słonecznych promyków, słodkiej wiosny, radości z budzącej się do życia przyrody.

Dedykujemy wszystkim z wiosną świetne zdjęcie naszej koleżanki Ani Miklaszewskiej "Wiosenne czułości" (para gołębi Grzywaczy)

 P1140608obr

Zobacz inne zdjęcia bytomskiej przyrody naszej utalentowanej fotografki w Galerii

HT