Przeciwdziałając powstawaniu nielegalnych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, informujemy, iż wykaz zarejestrowanych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku prowadzonych w ramach działalności statutowej lub gospodarczej w województwie śląskim (tzw. "prywatne") zamieszczony jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-polityki-spolecznej/wykazy-i-rejestry.  Więcej informacji uzyskasz na stronie Urzędu Miejskiego Bytomia.

Jednocześnie przypominamy, że w Bytomiu działa MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE (MOPR) z siedzibą przy ul. Strzelców Bytomskich 16, który posiada liczne ośrodki pomocy społecznej. W MENU Kontakt / Placówki na terenie Bytomia mamy wykaz Jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w Bytomiu. 

O zakresie pomocy czy porad udzielanych przez MOPR dowiesz się na stronie Ośrodka:

Warto wiedzieć, że w Bytomiu poza godzinami pracy Przychodni lekarskich z naszym lekarzem pierwszego kontaktu jest zorganizowana nocna i świąteczna opieka zdrowotna (kliknij, aby przeczytać gdzie znajdziesz pomoc lekarską w naszym mieście).

Pamiętajmy o Europejskim Numerze Alarmowym 112 - Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

Wybranie numeru 112 z jakiegokolwiek telefonu (stacjonarny, komórkowy) spowoduje połączenie z centrum powiadamiania ratunkowego (CPR). Operator 112 przyjmuje informację o zdarzeniu i przekazuje ją za pomocą systemu teleinformatycznego do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub Państwowego Ratownictwa Medycznego. Numer 112 współdziała z systemem lokalizacji, a w 2010 roku powstał system centrów powiadamiania ratunkowego.
Jednocześnie zachowane zostały telefony alarmowe służb – 997 (Policja), 998 (Straż Pożarna) i 999 (Pogotowie Ratunkowe).

Warto jeszcze zadbać o siebie w razie wypadku:
ICE lub I.C.E. – skrót informujący ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku.
Stosowany przeważnie w dwóch formach:
  • w książce adresowej telefonu komórkowego – jako kontakt „ICE” wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to oznacza się je hasłami „ICE1”, „ICE2” itd., np. np. ICE1 Żona, ICE2 Córka itd.
  • na karcie „ICE” wielkości wizytówki wpisuje się imię, nazwisko i numer kontaktowy najbliższych osób. Kartę powinno się nosić cały czas przy sobie.

Każdy UPADEK może skończyć się zwichnięciem albo złamaniem. Warto wiedzieć, że po diagnozę i pomoc można udać się do Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich do IZBY PRZYJĘĆ. Izba przyjęć i całodobowe ambulatorium urazowo-ortopedyczne znajdują się w pawilonie diagnostyczno-zabiegowym i pełnią całodobowe dyżury w stanach pourazowych.

HT