3p1dmqkhdm068g1qs31aibcc9j7269 października 2019 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK odbyła się 14. Otwarta Konferencja Ekologiczna „Bezpieczeństwo ekologiczne w mieście – SMOG”. W programie wydarzenia znalazły się nie tylko wykłady, ale też pokazy dronów do badania jakości powietrza, warsztaty czystego spalania i prezentacje roślin zwalczających smog.

Z ramienia naszego Uniwersytetu udział wzięli: wicedyrektor CKU Elżbieta Morgoń-Ochman, Zarząd BUTW w osobach: Ewa Tyburczyk, Jan Cieplinski, Damian Mzyk, Kazimierz Wojtaszek oraz grono naszych słuchaczy.

Na samym początku ważne słowa skierowali do uczestników konferencji Prezydent Mariusz Wołosz oraz Teresa Bryś-Szczygieł, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii Zielona Ziemia i główna organizatorka wydarzenia.
O skutkach smogu i jego wpływie na ludzkie zdrowie, musimy mówić głośno i wyraźnie. Tylko globalne podejście do zagadnień ochrony środowiska, może dać wymierne skutki...
Musimy wiedzieć jak racjonalnie działać, aby zachować jak najlepszą kondycję na długie lata...

W części warsztatowej spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak analizować na swoich urządzeniach (telefonach, tabletach itp.) dane dotyczące m.in. pyłów zawieszonych, czadu, związków siarki oraz różnych czynników związanych z klimatem i pogodą Mieszkańcy dowiedzieli się też jak działa miejska sieć czujników badających jakość powietrza. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w pokazie czystego spalania i dowiedzieli się jak samodzielnie stworzyć prosty czujnik pyłu i zadbać o swoje środowisko.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty Zielone firanki, podczas których Gabriela Kadłubek, ogrodnik Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej opowiadała o roślinach, które są naturalnymi oczyszczaczami powietrza w domach i biurach.

Wykład „Ciemne strony wielkich odkryć” zaprezentowała prof. Ewa Marchwińska-Wyrwał ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W trakcie prelekcji przestawiła tylko jedną ze zdobyczy współczesnego świata: tworzywa sztuczne, które obecnie zalewają świat. Spalanie odpadów plastikowych w domowych paleniskach powoduje emisję do powietrza najgorszej trucizny, jaką zna współczesny człowiek – dioksyn, furanów i winyli - 10 tysięcy razy bardziej toksycznych niż cyjanek potasu...

Jak co roku gościem konferencji był prof. Andrzej Misiołek, który zaprezentował wykład  „Bezpieczeństwo ekologiczne dziś", w którym poruszył zagadnienia związane z procesami dążącymi do osiągnięcia bezpiecznego dla życia człowieka stanu środowiska naturalnego. O epizodach smogowych opowiedział Wojciech Główkowski z Polskiej Izby Ekologii, a Tomasz Pietrucha z Instytutu Zdrowego Powietrza omówił problematykę powietrza w przestrzeniach zamkniętych.

Konferencji towarzyszył wernisaż 9. Międzynarodowej Plakatu Ekologicznego „Ekoplakat; Zmiany klimatu”.

Informacje o Konferencji oraz zdjęcie zostały zaczerpnięte z artykułu AK, Urząd Miejski Bytom.

Zobacz zdjęcia z Konferencji autorstwa K. Wojtaszka w naszej Galerii 2.