7 BUTW23 lutego 2018 w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego odbył się wykład otwarty wygłoszony przez lekarkę medycyny - okulistę Barbarę Manderę „Schorzenia oczu u seniorów”. Wykład miał oprawę muzyczną, wystąpił gitarzysta i kompozytor Ludwik Konopko.

Oko jest bardzo ważnym, może nawet najważniejszym narządem zmysłowym, umożliwiającym szeroki kontakt ze światem zewnętrznym. Gałka oczna odbiera wrażenia wzrokowe, właściwa zaś interpretacja tych wrażeń zależna jest od ośrodkowego układu nerwowego. Do najczęstszych chorób oczu w podeszłym wieku należą zaćma starcza i jaskra oraz AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej.


Zaćma jest chorobą soczewki, niebolesną, ponieważ soczewka nie posiada nerwów. Mętnienie soczewki ujawnia się przeważnie po 60. roku życia. Na ochronę przed zaćmą ma wpływ bardzo wiele czynników: zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie elektromagnetyczne, skład widmowy źródeł światła, przepracowanie, wpływy genetyczne, sposób odżywiania. Rozpoznaną zaćmę leczy się farmakologicznie lub operacyjnie.
Jaskra to zespół chorób, charakteryzujących się m.in. postępującym zanikiem tarczy nerwu wzrokowego oraz postępującym ubytkiem pola widzenia, stopniowo prowadzących do całkowitej ślepoty. Chorobę może wywołać m.in. zwiększone ciśnienie śródgałkowe, zwężenie naczyń krwionośnych oka i związane z tym niedotlenienie tkanki nerwowej. Niezmiernie istotny jest czynnik genetyczny.
Widzimy dzięki plamce żółtej w oku, która, skupiając komórki nerwowe, odpowiada za powstawanie obrazu. Po pięćdziesiątym roku życia następuje niestety jej degeneracja. Objawem są trudności z czytaniem i rozpoznawaniem twarzy. Degeneracji plamki żółtej zapobiega obecna w niej luteina. Źródłem luteiny są warzywa o ciemnozielonych liściach – kapusta włoska, szpinak, brokuły, zielony groszek, dynia, pomarańczowa papryka, kukurydza i żółtko jaja.

Pamiętajmy o tym, aby jak najszybciej skonsultować z lekarzem jakiekolwiek zmiany w widzeniu. Każde zaburzenie widzenia powinno budzić niepokój i konieczność kontroli u okulisty. Możesz przeczytać wiele informacji na temat chorób oczu w Internecie, ale nie zastąpi to porady u lekarza. 

Życzymy wszystkim dobrego wzroku i zdrowych oczu !!!

Informacje zostały zaczerpnięte z artykułu "Choroby oczu u seniorów". Zapoznaj się również z artykułem "Choroby oczu u osób starszych". 

Zobacz zdjęcia z wykładu w naszej Galerii 2.

HT