W dniu 8 października 2016, 49 "wycieczkowiczów" najpierw zawitało  do Kamieńca w gminie Zbrosławice. gdzie oglądali, niestety tylko z zewnątrz, pałac barokowywybudowany na początku wieku XVIII z inicjatywy Martina Scholtz von Löwenckrona na fundamentach ruin wcześniejszego, renesansowego obiektu oraz na wschód od pałacu, w bezpośrednim sąsiedztwie,  tzw. Mysią Wieżę. Przez długi czas uznawano ją za zbudowaną w końcu XIX w. przez Strachwitzów, ktorzy w połowie tego samego stulecia nabyli pałac, jednak badania archeologiczne odsłoniły w niej pozostałości budowli średniowiecznego zamku. Do obejrzenia był jeszcze zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, o korzeniach z XV w., obecna postać z XVI w. z czworoboczną wieżą z trzema dzwonami. Do dziś wisi w niej dzwon z datą zawieszenia 1487.

w8Następnym obiektem do obejrzenia był przepiękny pałac rodziny Ballestremów z 1882-85 w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego, park przypałacowy oraz niedaleki zalew w Pławniowicach.

Po południu uczestnicy "zaokrętowali" na statku wycieczkowym "Fokstrot", który wyruszył w rejs Kanałem Gliwickim do Śluzy "Dzierżno" o tyle ciekawej, że jest jedną z czterech najwyższych w Polsce śluz (10.4 m wysokości). Wrażenie ciekawe i warte przeżycia. W międzyczasie załoga statku przygotowała pieczone na grillu kiełbaski i krupnioki oraz ciastka. Napojów wszelkiego rodzaju również nie zabrakło. Następna śluza to "Łabędy", blisko o połowę niższa. Przez cały rejs, przewodnik wiele opowiedział o kanale, o obiektach, które były mijane, m.in. o kolonii kormoranów, które zadomowiły się na dobre nad kanałem. 

Późnym popołudniem wróciliśmy do Bytomia. W ocenie uczestników wypad był ciekawy i relaksujący.
Podziękowania dla Damiana Mzyka, organizatora wycieczki. 

Więcej zdjęć w naszej Galerii.