Zajęcia prowadzi Lucyna Barańska.

Wykłady i warsztaty "Literatura i teksty kultury bez tajemnic" obejmują analizę i interpretację wybranych tekstów kultury, czyli dzieł literackich, filmowych, teatralnych, malarskich i muzycznych. Ich uczestnicy omawiają różne funkcje sztuki – dydaktyczne, estetyczne, poznawcze, symboliczne, kultowe, ekspresywne, ludyczne i magiczne.Odkrywają ciągłość kultury, wskazując związki między epokami literackimi i poszukują ponadczasowych motywów i tematów.

Cel działań interpretacyjnych to zrozumienie człowieka poprzez zrozumienie tekstu kultury. Forma zajęć to swoisty mix: uczestnicy czytają, oglądają, słuchają i oczywiście rozmawiają, wymieniając swoje doświadczenia jako świadomi odbiorcy tekstów kultury.

Dużo się dzieje, a przed nami jeszcze wiele spotkań z tekstami kultury


W roku 2018/2019

Przerywamy medialną ciszę i z wielką radością donosimy, że uczestnicy zajęć  literacko-filmowo-warsztatowych „Literatura i teksty kultury bez tajemnic” prowadzonych przez Lucynę Barańską mają się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Czytamy, oglądamy, dyskutujemy, zwiedzamy, interpretując teksty „dowiercamy się” do drugiego, a nawet trzeciego dna i ciągle nam mało, a przecież spotykamy się już wiele lat. Z okazji zbliżających się Świąt poddaliśmy się eksperymentowi naukowemu  i napisaliśmy poemat dadaistyczny, który prezentujemy z wielką dumą. Dystans i dobra zabawa to nasz przepis na „literacki sukces”.

Święta idą

10

Zobacz zdjęcia w naszej Galerii ze spotkań 9 i 16 grudnia oraz 18 i 25 listopada 2019 przy pracy nad naszym dziełem. 


W roku 2017/2018

W roku akademickim 2017/2018 grupa osób uczestniczących w zajęciach z analizy i interpretacji tekstów kultury (Literatura i teksty kultury bez tajemnic) jak zawsze jest bardzo aktywna. Odkrywamy tajemnice dawnej i całkiem współczesnej sztuki, rozmawiamy o literaturze, a nawet zorganizowaliśmy kameralny klub filmowy. Zajęcia odbywają się w bibliotece CKU, ale organizujemy też małe „wypady” – w styczniu w BCKinie dzięki życzliwości Pani Anny Papierzańskiej na specjalne zamówienie oglądaliśmy w Sali Ki-Nowej film „Mężczyzna zwany Ove”. W lutym braliśmy udział w warsztatach malowania piaskiem w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego, które specjalnie w poniedziałek dla naszej grupy prowadziła Pani Anna Rak – sympatyk CKU i BUTW. Grupa jest bardzo zgrana, żeby nie powiedzieć rodzinna, dlatego spotykamy się też tradycyjnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia – w tym roku przy świątecznym stole rozmawialiśmy o motywie Bożego Narodzenia w malarstwie.

 

26 lutego w Centrum Edukacji  Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu seniorzy i młodzież tworzyli piaskowe obrazy pod fachowym okiem Anny Rak. W niezwykłej przygodzie ze sztuką wzięli udział słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Malowanie piaskiem jest przykładem arteterapii. Tworzone  przy dźwiękach muzyki na podświetlanym stole piaskowe dzieła zostają zapisane w pamięci komputera i przesłane ich twórcom. W tej przygodzie ze sztuką nieważny jest talent, liczy się zaangażowanie i wyobraźnia artysty. Mimo różnicy pokoleń uczestnicy warsztatów świetnie się bawili. Wycieczkę do muzeum na warsztaty malowania piaskiem zorganizowała Lucyna Barańska – opiekun klasy 3 LO na Wydziale Wieczorowym CKU i prowadząca zajęcia „Literatura i teksty kultury bez tajemnic” na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

DSC 0951

Zobacz zdjęcia z warsztatów w naszej Galerii 2


→ Styczeń 2018 - w BCKinie dzięki życzliwości Pani Anny Papierzańskiej na specjalne zamówienie oglądaliśmy w Sali Ki-Nowej film „Mężczyzna zwany Ove”.

 Klub filmowy  BCKino 2 kopia


→ Z okazji Świąt Bożego Narodzenia – w tym roku przy świątecznym stole rozmawialiśmy o motywie Bożego Narodzenia w malarstwie.

 W świątecznym nastroju 2 crop

W świątecznym nastroju 3 crop

W świątecznym nastroju 4 crop

W świątecznym nastroju crop


 W roku 2016/2017

28 listopada 2016r. uczestnicy zajęć „Literatura i sztuka bez tajemnic” prowadzonych przez Lucynę Barańską wzięli udział w warsztatach malowania piaskiem, które odbyły się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Warsztaty "Malowanie światłem i cieniem", zwane popularnie malowaniem piaskiem prowadziła dla słuchaczy BUTW Anna Rak - kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

DSC 0421

Zobacz zdjęcia w naszej Galerii.


 W roku 2015/2016 

 

lucyna0

Jak widać na zdjęciach grupa była zintegrowana i bardzo aktywna. Nie tylko analizowała i interpretowała różne teksty kultury. Grupa uczestniczyła w lekcjach muzealnych, byli obecni na wernisażach, uczęszczali do kina. Tradycją stały się też świąteczne spotkania. 

lucyna1a

lucyna3

IMG 001

* 18 marca 2016 p. Lucyna Barańska z grupą seniorów była w ramach zajęć warsztatowych na wycieczce  w Muzeum Górnośląskim - gdzie odbyła się lekcja muzealna nt. "Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej". Słuchaczki BUTW obejrzały też inne wystawy czasowe: "Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje"; "Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza" (VIII–VI w. p.n.e.).

IMG 2829 tile

Zobacz więcej zdjęć w Galerii

 * 24 maja 2016 - spotkanie podsumowujące zajęcia w drugim semestrze 2015/2016IMG 1168 tile